Manuálna terapia bolestivých lokálnych stavov

Termíny a miesto konania

Bratislava 18.05.2024 - 19.05.2024 Rezervovať

Kliknite na Rezervovať pri vybranom termíne
a zarezervujte si svoje miesto!

Zadajte svoje telefónne číslo a budeme Vás informovať o novinkách a termínoch konania podujatia:
Popis školenia
Odborný kurz Manuálna terapia bolestivých lokálnych stavov – vychádza z bohatej, viac ako 25 ročnej praxi Romana Bíleka v športovej a súkromnej rehabilitačnej praxi. Vyučované postupy a odporúčania dokážete s veľkým úspechom využiť u viac ako 85% bežnej klientely. Môžete ich aplikovať ako ucelený súbor techník alebo v špecifických situáciách, kedy už neviete ako ďalej. Vytvoríte tak podmienky a predpoklady pre ďalšie napredovanie klienta.
BONUSY KU KURZU: Každý účastník dostane 2 balenia tejpov s ktorými bude pracovať, certifikát o absolvovaní kurzu s kreditmi od SKF, manuál s farebnými fotografiami použitých hmatov a ďalšími odporúčaniami.
Roman Bílek využíva v kurze Manuálna terapia bolestivých lokálnych stavov súbor viac ako 15- tich techník. Aplikuje diferenciálnu diagnostiku, Štrukturálnu, pohybovú a myofasciálnu integráciu, Rolfing, myoskeletálne korekcie, Ruské kombinované techniky, Dornovu metódu, bankovanie - statické, mechanické a so spoluprácou pacienta, Floss band, kynesiotaping, osteopatiu, mobilizačné techniky, chiropraxiu, manuálne techniky, terapie a korekcie z SM systému, účelovú pohybovú regeneráciu a ďalšie.


Manuálne techniky patria do skupiny analytických liečebných postupov. To znamená, že sa zaoberajú jednotlivými kĺbmi a segmentmi pohybového aparátu samostatne a následne ich dávajú do širších súvislostí v rámci celistvého pohybového prejavu. Je potrebné si uvedomiť, že primárna patológia (zlomenina, výron, distorzia, svalové pomliaždeniny, funkčné blokády, štrukturálne poruchy) niektorého z kĺbov, svalov či fascií naruší nielen funkciu ale aj kĺbovú a svalovú propriocepciu. To vedie ku kaskáde reflexných zmien, ktoré sa vracajú nielen do postihnutého miesta ale aj zvyšku tela a spôsobujú reťazenie funkčných patológií oporno - pohybového aparátu. Dôležitým faktom je aj to, že CNS riadi dĺžku svalových vlákien ale nie dĺžku kolagénového väziva.

Z pohľadu mechaniky sú kritickými miestami pohybového aparátu kĺby. Mozog musí kritické miesta stabilizovať. Vyvíja vnútorné napätie (presstress) a obmedzuje problematický pohyb. Vyvažuje tak sily, ktoré na kĺby pôsobia a zaisťuje stabilizáciu. Na tomto mechanizme sa izometrickou kontrakciou vo významnej miere podieľajú posturálne svaly. Stabilizácia na princípe vyváženia mechanických síl sa označuje ako tenzná integrita - „tensegrita”. Predstavte si samostatné gule, ktoré sú spojené iba lanami. V tensegrite vzniká rovnováha síl nezávislá od gravitácie. Rovnako aj v živých organizmoch existuje hierarchia tensegritových sietí, ktoré umožňujú mechanické udržiavanie súčastí vo vnútri celku.
Na takomto princípe predstavuje vyvrtnutie členku nielen funkčnú blokádu a štrukturálnu poruchu lokálneho charakteru ale ovplyvní aj ostatné kĺby a fascie (nielen) dolnej končatiny.

Metodika práce :
A/ Metóda “3 kĺbov“
B/ Funkčný stav
C/ Spracovanie informácie
D/ Diagnostika


Metóda „3 kĺbov“:
V rámci komplexnosti manuálnej intervencie je potrebné správne nastavenie mechaniky kĺbov pod aj nad miestom bolesti. Pacient sa podvedome vyhýba problematickému miestu pohybu čo narúša celkovú biomechaniku pohybu. Zjednodušene povedané, bolestivý stav/ priestor/ segment ovplyvňujú vždy minimálne tri kĺbové spojenia!

Funkčný stav:
Funkčný stav väziva, svalových vlákien a fascií je veľmi úzko prepojený. To sa prejavuje nielen pri zdravom (fyziologickom stave), ale najmä pri patologických stavoch. Fascie, ktoré vytvárajú medzisvalové bariéry (septá), sa upínajú k periostu kostí. Preto nie je žiadnym prekvapením, že tieto úpony môžu byť poškodené v dôsledku preťaženia. Dochádza ku zvýšenej excentrickej svalovej kontrakcií a následnému preťažovaniu hlbokých fascií. To môže ďalej viesť ku vzniku zápalu. Z praxe vieme, že každá primárna príčina okamžite vyvolá vznik patologického reťazca funkčných blokád. Táto reakcia je neurologicky reflexná. Preto musíme počítať s možnosťou, že primárna príčina nebude jedinou patológiou v tele a že aj ostatné reťazce môžu byť nenarušené!

Spracovanie informácie:
Ľudské telo môže spracovávať informáciu aj 3 - 5 dní. Z toho vyplýva, že informácie od pacienta- klienta, že 2 alebo 3 dni po intervencií pociťoval bolesť, alebo, že mu terapia nepomohla nemusia mať dostatočnú výpovednú hodnotu. Nechajte klientov aby sa Vám ozvali najskôr až po 3 - 5 dňoch. Až na základe týchto informácií môžete zvoliť ďalší postup!

Informácie k diagnostike pacienta:
Liečba môže byť úspešná iba vtedy ak je dobrý predchádzajúci nález, diagnostika. To platí vo všetkých oblastiach medicíny. Preto je základom úspechu poznanie štruktúr (cit pre palpáciu). Je potrebné zistiť čo je normálny stav, naučiť sa čítať medzi riadkami a nakoniec ovládať a využívať diagnostiku – hľadať chyby.
Ovládať diagnostiku, má často väčšiu hodnotu ako ovládanie stoviek terapeutických možností!!!

Program kurzu:
1. deň 9:00 - 17:30

Techniky pre dolnú končatinu - členok, kolenný kĺb, bedrový kĺb
Techniky pre hornú končatinu - zápästie, lakťový kĺb, ramenný kĺb

2. deň 9:00 - 17:30
Panva - postavenie bedrových kostí, SI, lonovej kosti, kostrče,
Chrbtica - drieková časť, hrudná časť + rebrá, krčná
Doplnkové postupy
Voľná diskusia: v závislosti od zostávajúceho času a záujmu - čeľusť, syndróm karpálneho tunela, tenisový lakeť, jazdecká ostroha, odporúčaná/ osvedčená medikácia a mnoho ďalšieho.

Kurz je určený pre fyzioterapeutov, lekárov, masérov, osteopatov a iných zdravotníckych pracovníkov.
Každý účastník dostane 2 balenia tejpov s ktorými bude pracovať, certifikát o absolvovaní kurzu s kreditmi od SKF, manuál s farebnými fotografiami použitých hmatov a ďalšími odporúčaniami.