LEKTORI A ORGANIZÁTORI


Nutrition Expert


Vítam ťa v online nutričnej škole MUDr. Borisa Bajera na v certifikačnom kurze – Nutrition Expert!

Som rád, že si si zvolil/a ako mentora práve mňa a som presvedčený o tom, že ti predstavím mnoho aspektov výživy, o ktorých si doteraz nevedel/a.

Dozrel som ku myšlienke, že nastal čas, aby som sa podelil o svoje know-how z dekády praxe v nutričnej terapii a z viac ako dekády štúdia tejto problematiky.

Hoci mám za sebou roky, myslím, že vcelku odborného štúdia (Lekárska Fakulta UK, Slovenská Akadémia Vied), tak ti všetci moji priatelia potvrdia, že som sa za ten čas vôbec nezmenil … teda okrem fyzickej stránky ?. Stále sa pričleňujem medzi tých najbežnejších ľudí, za ktorých práva už roky bojujem a stále chcem byť človek z ľudu. Preto sa aj  tie najkomplikovanejšie informácie snažím podať vždy čo najjednoduchšie – odborne povedané „polopatisticky“ ?

Myslím, že každý kto chce školiť musí mať obrovskú dávku pokory, ktorú mieša do zdravého koktejlu s uvedomovaním si svojich kvalít. Netreba si toto sebavedomie mýliť s namyslením. Vtedy tá pokora odchádza, je potlačená, otrávená egocentrickosťou a prichádzajú iba prešľapy, narcizmus, resp. pocit „všetci ste (doplň si čokoľvek chceš), len ja som letadlo“.

Každý odborník si prejde určitými fázami vývoja.
Prvá fáza je keď chceš niečo veľmi robiť, ale zistíš, že v tom vlastne nič nevieš ?. Buď sa pri tejto fáze zastavíš, zľakneš, necháš sa tým ovládnuť a vykašleš sa na to, alebo začneš na sebe pracovať, vzdelávať sa a to čo sa naučíš sa hneď posnažíš aplikovať v praxi – čiže v tomto prípade na svojich „pacientoch“ ?. Môj prvý pacient som bol ja. Do 14-15 rokoch som žil v svojej detskej nadváhe, ktorá vyústila až do obezity. Bol som skrátka lenivý sa hýbať na toľko, koľko si v tej dobe vyžadoval môj rozbúrený apetít ?. Stalo sa to nie len fyzickým problémom, ale aj psychickým. Detí sú totiž úprimné. Keď je niekto tučný, tak mu to aj povedia. Ak je to ich rovesník, tak si z neho ešte urobia srandu. Dovolím si povedať, že keby som sa z tohto stavu nevypracoval tisíckami hodín strávenými pri športovaní, nákupom potravín, varením a budovaním svojho „jedálničku“, tak by som o tom nemohol takto otvorene hovoriť v čase, keď už je táto fáza dávno vnútorné urovnaná, no a zrejme by som nešiel študovať medicínu a nezaujímal sa o dietológiu. Tým pádom by som nemohol pomôcť tisíckam ľudí, ktorým som nakoniec poradil čo najlepšie, ako som vedel.
Ale späť k vývoju. Druhá fáza je, keď sa ti začne dariť, prví klienti majú výsledky a zrazu si začneš myslieť, že všetko vieš a už si najlepší odborník v tej danej tematike. Tam sa zastavia často tí vyššie spomenutí, kedy sa stratí pokora a ostane iba ego. 

Tretia fáza je, keď prvýkrát padneš na hubu. Každému, kto niečo robí roky, kto buduje určitý projekt, sa to stane. Neboj sa teda, ak „failneš“ pri niektorom z klientov. Stane sa to naozaj každému. Hlavu hore – analyzuj, kde sa stala chyba, pracuj na sebe, študuj, zlepšuj sa a skvalitni svoje služby. Budeš oveľa lepší profesionál. Za roky praxe vo vede som sa naučil jednu vec – buď si niečo potvrdíš, alebo sa niečo naučíš. Ber to tak a nebudem mať pochýb, že bude z teba ohromný odborník na výživu. Budeme sa stretávať na kongresoch a seminároch ako kolegovia a hundrať, prečo sú biele bagetky s maslom a slaninou ako raut na Dietologických Dňoch ?.

Z tejto fázy prechádzaš buď  späť do fázy narcizmu, kedy „to určite nebola moja chyba, vždy je to chyba toho klienta“, alebo do fázy, kedy si uvedomíš, že síce máš  potenciál byť odborníkom, ale vždy budú  predsa len niekde na svete odborníci, ktorí sú v určitých veciach lepší. Tí ľudia ťa budú inšpirovať, motivovať, učiť a ich informácie budeš hľadať, nasávať a snažiť sa byť lepší, ako sú oni. S trénerstvom mám dlhoročné skúsenosti a ver mi, že nie je nič sladšie pre senseia / senpaia, ako keď ho v niečom jeho študent predbehne. Teším sa na to, keď si budeme v budúcnosti vzájomne vymieňať poznatky a obohacovať sa nimi. Tvoj tréning sa práve začal, gakusei / kohai. Vitaj v Nutrition Expert !

Adresa Bratislava, Bratislava
Rok založenia 2020

Podobní organizátori

EduFyT

Bratislava

Založené 2022

Čítajte viac

Fox rehabsport

Banská Bystrica

Založené 2018

Čítajte viac

Prestige FYZIO

Prešov

Založené 2021

Čítajte viac